Join us on Facebook!Follow us on Twitter!

Candidates Qualify for Upcoming Elections - Page 2 PDF Print E-mail
Written by Jessie Williams   
Tuesday, February 25, 2014
Circuit Court Clerk

Circuit Court Clerk: Rick Gann (R)

Circuit Court Clerk: Tim Smith (R)

Constables

Constable District 1 & 2: Loyd Hix (I)

Constable District 1 & 2: Sammy Morgan (I)

Constable District 3 & 4: Charles T. Dallas (I)

Constable District 5 & 6: Brent Alan Crowder (I)

Constable District 5 & 6: Charles A. Webster (I)

Constable District 7 & 8: Scott East (I)

Constable District 7 & 8: Tony Wayne Law (R)

Constable District 9 & 10: Barry Newberry (I)

Constable District 9 & 10: Corey Lawrence (I)

Constable District 9 & 10: Jeff Lambert (I)

County Clerk

County Clerk: Connie Blackwell (I)

County Clerk: Joe Barber (R)

County Clerk: Keith Tillman (I)

County Clerk: Terilyn L. Sloan (R)

County Commissioner (two elected per district)

County Commissioner District 1: Anthony C. Boles (I)

County Commissioner District 1: Phillip Snow (R)

County Commissioner District 1: Pleas Ford (I)

County Commissioner District 1: Raney Morgan (I)

County Commissioner District 2: Jerry Ray (R)

County Commissioner District 2: Mike Jenkins (R)

County Commissioner District 2: Scott J. Gammons (R)

County Commissioner District 3: Benny Bartley (I)

County Commissioner District 3: Charles Porter (I)

County Commissioner District 3: Wanda L. O’Donoghue (R)

County Commissioner District 4: Fred Jeff Kirby (R)

County Commissioner District 4: Justin Dyer (R)

County Commissioner District 4: Mchelle Phillips (R)

County Commissioner District 4: Michael Wayne Bransford (I)

County Commissioner District 5: Kenneth Witte (I)

County Commissioner District 5: Kimmy L. Warf (I)

County Commissioner District 6: Bryan T. Carter (I)

County Commissioner District 6: Chris N. Wix (R)

County Commissioner District 6: David L. Brewington (I)

County Commissioner District 7: James Brandon Killmon (R)

County Commissioner District 7: Jeffery M. Hughes (I)

County Commissioner District 7: Stacey A. Williams (I)

County Commissioner District 7: Terry E. Atkins (I)

County Commissioner District 7: Troy L. Brawner (I)

County Commissioner District 8: Bobby Ray King (R)

County Commissioner District 8: Chad West (R)

County Commissioner District 8: Don Stevens (I)

County Commissioner District 8: Tim Freeman (I)

County Commissioner District 9: Anthony Bullington (I)

County Commissioner District 9: Barry W. King (I)

County Commissioner District 9: Tom Roberts (I)

County Commissioner District 9: Wendell T. Jones (R)

County Commissioner District 10: Daniel Griggs (I)

County Commissioner District 10: David R. Gunter, Sr. (R)

County Commissioner District 10: Helen Hesson (R)

County Commissioner District 10: Shannon K. Wix (R)

County Mayor

County Mayor: Christopher Guy Grant (I)

County Mayor: Steve Jones (R)

County Trustee

County Trustee: Diane Cook (R)

General Sessions Judge

General Sessions Judge: Ken Witcher (R)

Register of Deeds

Register of Deeds: Cynthia (Cindi) Jones (R)

Register of Deeds: Jane Hesson Wooten (R)

Register of Deeds: Kim Carnhan (R)

Register of Deeds: Pam Cothron (R)

Register of Deeds: Randy East (I)

Sheriff

Sheriff: Mark Gammons (I)

Sheriff: William ‘Butch’ Avera (R)

Lafayette City Council (three open seats)

Lafayette City Council: Jerry Wayne Wix

Lafayette City Council: Marcus K. Smith

Lafayette City Council: Ron Morey

Lafayette City Council: Steve Turner

 

Note: Last Day to Register to Vote - April 7, 2014; Last Day to Request Absentee Ballot - April 29, 2014; Early Voting - April 16 through May 1.

 

The qualifying deadline for the School Board and State Election is April 3, 2014 at noon. That election will determine school board members for Districts 1 & 2 (currently Jimmy Cook) and Districts 3 & 4 (currently Billy Wilmore) along with State offices.